DS Fynskredsen kapsejladskalender 2016
Rettelse – se kalenderen for Hyæneræs!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Klubber i den fælles Kapsejladskalender DS Fynskredsen:

 

Odense Sejlklub, Odense Yachtklub, Sejlklubben Fjorden – Odense

Kerteminde Sejlklub, Nyborg Sejlforening, Lundeborg Sejlklub,

Skolerne i Oures Sejlklub, Østfyns Brætsejlerklub, Thurø Sejlklub, Thurø Windsurfing Klub, Troense Bådelaug, Svendborg Amatør Sejlklub,             Svendborg Sunds Sejlklub, Ballen Sejlklub, Fjellebroen Sejlklub, Faaborg Sejlklub,

Faldsled Sejl- og Motorbådsklub, Rudkøbing Sejlklub, Ærø Sejlforening,

Kiteboarding Danmark

 

Tilmelding og sejladsinfo: Se klubbernes hjemmesider

 

”At sejle er at leve”

 

              

 

 

 

 

 

 

 

Sejlads

Dato

Klub

Deltagere

Sejladsinfo

OK-jolle Stævne

30.april - 1. maj

Lundeborg Sejlklub

OK-joller

www.okjolle.dk

 

Torm Ungdom

7. – 8. maj

Nyborg Sejlfprening

Joller

http://www.nyborgsejlforening.dk

 

Sail Extreme

14.-15. maj

Kerteminde Sejlklub

Joller

www.kerteminde-sejlklub.dk

J 70 Liga stævne              2. division

14.-15. maj

Skolerne i Oures Sejlklub

Lundeborg

J 70

www.sejlsportsligaen.dk

 

J 70 Liga stævne              1. division

20.-22. maj

Skolerne i Oures Sejlklub

Lundeborg

J 70

www.sejlsportsligaen.dk

 

Singlehand rundt i øhavet!

21. maj

Svendborg Sunds Sejlklub

Kølbåde singlehand

www.sss.dk

Tåsinge Rundt Riggerne Cup 2016

22. maj

Svendborg Sunds Sejklub

DH Kølbåde + TUR

www.sss.dk

TORM Junior Grandprix

28.-29. maj

Faaborg Sejlklub

Joller

www.faaborg-sejlklub.dk

 

Classic Fyn Rundt

 

3. 5. juni

Kerteminde Sejlklub

DH + tur + flerskrog

www.kerteminde-sejlklub.dk

 

Fynske Bank Cup

11. – 12. juni

Svendborg Sunds Sejklub

Optimist / Joller

www.sss.dk

 

Speed cup

11.-12. juni

Faaborg Sejlklub

Klassebåde

www.faaborg-sejlklub.dk

Ærø Rundt

 

18. juni

 

Ærø Sejlforening

 

DH + TUR

 

Ærø Sejlforening

 

Østersø Regatta

18. - 19. juni

Svendborg Amatør Sejlklub

DH + TUR + doublehanded + flerskrog

www.sva1.dk

Sejlerweekend, Eskadresejlads

24.-26. juni

Faaborg Sejlklub og

Svendborg Sunds Sejlklub

ALLE

www.faaborg-sejlklub.dk

www.sss.dk

Doublehanded

Tåsinge Rundt.

25. juni

Troense Bådelaug

DH + Tur

www.troense-baadelaug.dk

EM MatchRace 2016

10.-14. august

Svendborg Sund Sejlklub

KDY

J80

www.matchrace-svendborg.dk

Svendborg           Classic Regatta

11. -13. august

Sejlklubberne i Svendborg

Klassiske både konstrueret før 1970

www.classicregatta.dk

 

Øhavet Rundt

19. - 20. august

Thurø Sejlklub

DH + Tur + flerskrog

www.thuroesejlklub.dk

Jollekredsstævne

20. – 21. august

Faaborg Sejlklub

Joller

www.faaborg-sejlklub.dk

 

Hyæne Race

Flyttet til

3. september

Svendborg Sunds Sejklub

Kølbåde med pigebesætning

www.sss.dk

DM for L 23 og Exprees

18.- 21. august

Kerteminde Sejlklub

L 23 og Espress

www.kerteminde-sejlklub.dk

Storebælt mesterskab for Folkebåde

21. – 22. august

Kerteminde Sejlklub

Folkebåde

www.kerteminde-sejlklub.dk

 

Henry Rasmussen Memorial Trophy - Star

2. - 4. september

Troense Baadelaug

Starbåde - Åbent dansk mesterskab i Starbåd

www.troense-baadelaug.dk

Tuco Cup

27. august

Faaborg Sejlklub

DH + tur + flerskrog

www.faaborg-sejlklub.dk

 

Romsø Rundt

3. september

Kerteminde Sejlklub

DH

www.kerteminde-sejlklub.dk

 

Rudkøbing Hovedsejlads

4. september

Rudkøbing Sejlklub

DH + TUR

www.rudkobingsejlklub.dk

 

Ungdomsstævne

3. – 4. september

Thurø Sejlklub

Joller

www.thuroesejlklub.dk

Skar Drej

10. september

Ballen Sejlklub

DH + TUR + flerskrog

www.sejlklubbas.dk

 

Sejlerskole Cup

10. september

Kerteminde Sejlklub

Klubbåde

www.kerteminde-sejlklub.dk

 

Handicap 2016

11. september

Svendborg Amatør Sejlklub

TUR – Motorsejlere efter

forhåndsrespit

www.sva1.dk

OK jolle Ranglistestævne

Dato følger – følg med på www.sss.dk

SSS

OK-Joller

www.sss.dk

 

SILVERRUDDER

 

 

23. – 25. september

Svendborg Amatør Sejlklub

SINGELHANDED

www.silverrudder.com

www.sva1.dk